PRŮVODCE STEZKAMI MAPY STEZEK DOPORUČENÉ ODKAZY KONTAKTUJTE NÁS
STEZKY
ZDRAVÍ
V PLZEŇSKÉM
KRAJI
česky english deutsch

Konstantinskolázeňsko

Konstantinovy Lázně jsou známé v České republice jako lázně, kde se léčí především choroby srdce a cév. Lázně leží v oblasti zvýšeného výskytu studených minerálních pramenů s vysokým obsahem kysličníku uhličitého. Jejich výskyt má souvislost s dávnou sopečnou činností v této oblasti. Členitost reliéfu a střídání kulturní krajiny a lesních porostů ji dodává specifickou tvářnost, kterou si každý návštěvník, který hledá odpočinek a klid, zamiluje. Pro milovníky přírody a historie nabízí zdejší krajina řadu zajímavých lokalit (pravěká hradiště, zříceniny hradů, zbytky zaniklých sídel, přírodní rezervace a naučné stezky). Přesto je krajina dosud turisticky neobjevená a málo navštěvovaná. Pro spojení možnosti využití minerálních pramenů, lázní a turisticky zajímavých lokalit v této oblasti byly Konstantinovy Lázně vybrány jako lokalita pro individuální, skupinovou a rodinnou aktivní rekreaci v ekologicky čistém prostředí. Stezky zdraví provedou zájemce o pěší turistiku a cykloturistiku po zajímavých místech okolí Konstantinových Lázní.

Turistické zajímavosti:

Bezdružice: městečko 4 km severně od Konstantinových Lázní. Na návrší zámek, uvnitř muzeum českého skla se skleněným betlémem. V současné době zámek nepřístupný veřejnosti. V Bezdružicích začíná okružní naučná stezka údolím Úterského a Nezdického potoka.

Bezemínské hradiště:Rozsáhlé pozůstatky slovanského hradiště nad údolím potoků Hadovka a Úterského potoka. V areálu mohylové pohřebiště. Patrné zbytky obranného valu a vlastní opevnění akropole. Areálem hradiště prochází naučná stezka.

Dolní Polžice: obec SV od Konstantinových Lázní. V obci zbytky tvrze. Pravděpodobné rodiště cestovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic popraveného r. 1621 na Staroměstském náměstí za účast ve stavovském povstání. V obci lanové centrum.

Dudákovský mlýn: Pozůstatky mlýna a zbrojního hamru v údolí Úterského potoka pod Šipínem. Nedaleko mlýna jeden z malých pěchotních bunkrů z roku 1938. Falkenštejn: Zbytky středověkého hradu na skalním ostrohu nad údolím Úterského potoka. Od Starého mlýna vede k hradu odbočka zelené značky. V areálu hradu stála na samostatné skále obranná věž. Zbytky silné fortifikace hradu patrny dodnes.

Gutštejn: Romantická zřícenina středověkého hradu nad údolím potoka Hadovky. Zachována válcová věž a zbytky opevnění. V současné době hrad prochází částečnou rekonstrukcí. V údolí pod hradem bývalo oblíbené trampské tábořiště.

Hradišťský vrch: Čedičová kupa v bezprostředním okolí Konstantinových Lázní, na které se rozkládalo pravěké hradiště. Část lokality bývalého hradiště zničena těžbou v bývalém čedičovém lomu. Je zde vytvořena naučná stezka. Cestou je možno navštívit poutní místo Panenka Maria ve skále se zajímavou historií. Na západním úpatí čedičové kupy zatopený čedičový lom s možností koupání v průzračné vodě.

Konstantinovy Lázně: centrum lázeňství v Plzeňském kraji. V lázních se léčí onemocnění srdečně cévního systému a stavy po operacích srdce.

Prusikův pramen: pramen minerální vody s vysokým obsahem kysličníku uhličitého v altánu lázeňského parku.

Lázeňský park: lesopark se stezkami a trasami pro pohybovou léčbu kardiaků. V parku řada dřevěných skulptur, letní amfiteátr a plochy s lavičkami pro odpočinek. Hasičské muzeum: menší expozice historické hasičské techniky a vybavení.

Krasíkov (Švamberk): zříceniny rozsáhlého středověkého hradu s pohnutou historií západně od Konstantinových Lázní. Páni ze Švamberka patřily k předním českým rodům a vlastnili rozsáhlé majetky ve zdejší krajině. V areálu hradu zachována kaple a zvonice. V současné době rekonstruována na vyhlídkovou věž. Z hradu nádherná vyhlídka na okolní krajinu.

Ovčí vrch: kopec severně proti Krasíkovu. Pod vrcholem kopce kaple, která byla vybudována na paměť obětí selského povstání, které bylo krutě potlačeno. Z Konstantinových Lázní vede na Ovčí vrch okružní naučná stezka.

Studánka lásky: pramen minerální vody zachycený v dřevěném sudu na břehu potoka Hadovky. V potoce vývěry oxidu uhličitého. Nedaleko zajímavý železniční viadukt. Z lázní vede ke studánce lásky okruh naučné stezky.

Údolí potoka Hadovky: Romantické údolí procházející pod hradem Krasíkov a Gutštejn k soutoku s Úterským potokem

Údolí Úterského potoka: Dlouhé údolí od městečka Úterý až k ústí do přehrady Hracholusky. Romantickou částí údolí mezi soutokem s Nezdickým potokem a Dudákovským mlýnem vede část naučné stezky. Podél toku potoka se nachází několik bývalých mlýnů.

Úterý: Původně středověké hornické městečko se zajímavým historickým náměstím a řadou hrázděných domů na náměstí. Specifická architektura městečka často využívána filmaři. V poslední době zde byl točen Habermanův mlýn. Nad městečkem barokní poutní kostel.

Šipín: Ostroh proti Bezemínskému hradišti. Jedno z míst osídlených odpradávna. V areálu zjištěny zbytky pravěkého hradiště. Později slovanské osídlení. Poutní kostel Sv. Barbory. Pod Šipínem u zákruty silnice do údolí Úterského potoka dřevěná kaple a tzv. zázračná studánka s léčivou vodou.

NAHORU
PRŮVODCE STEZKAMI MAPY STEZEK DOPORUČENÉ ODKAZY KONTAKTUJTE NÁS

 

Tento projekt Stezky zdraví v Plzeňském kraji je spolufinancován Evropskou unií.